BG / EN
Начало » Новини » Новини » Открита за посещения е изложба „България във византийския свят”
Открита за посещения е изложба „България във византийския свят”

26.08.2011

В сградата на НАИМ при БАН (вход откъм площад “Атанас Буров”) – откриване от 19.30 часа на 24 август 2011 г., 90 експоната, Каталог на изложбата на английски език, 48 стр. с цветни илюстрации.

Организатор: НАИМ при БАН, с участието на НИМ и 9 други музеи от страната и с подкрепата на Министерството на културата

Куратор: доц. д-р Маргарита Ваклинова

За посещения: от 25 август 2011 г. до 30 септември 2011 г.

Изложбата е част от програмата на ХХІІ Международен конгрес за византийски изследвания, който се провежда в София от 22 до 27 август 2011 г. В тържественото откриване взеха участие Йорданка Фандъкова – кмет на Столична община, чл.-кор. Атанас Атанасов – зам.-председател на БАН, д-р Тодор Чобанов – зам.-министър на културата, акад. Васил Гюзелев – председател на Организационния комитет на ХХІІ Международен конгрес за византийски изследвания и проф. д-р Божидар Димитров – директор на НИМ.



Целта на организаторите е да се покаже чрез представителни експонати на специалистите и широката общественост взаимоотношенията и влиянията на Византия върху формирането на собствената ни българската средновековна култура в политическо, религиозно, художествено и битово отношение. На базата на забележителни паметници от нашите фондове, от НИМ и от 9 музеи в страната отначало се показва какво се случва в тази част на Византия, която по-късно става България и след това – богатата българската средновековна култура под влиянието на мощния ни съсед и съвместното им съществуване.



Някои от акцентите в изложбата са: прочутите икони на Св. Теодор Стратилат, двустранната икона от Погановския манастир и мозаечното изображение на Богородица от Несебър; Варненското и Преславско златни съкровище; интерес представлява колекция от печати, които показват оживената кореспонденция на българските територии и византийските центрове, не само когато са под тяхна власт, но и в условията на съхранена държавност.

© 2025 Национален археологически институт с музей при БАН | Уеб дизайн