23.09.2011
Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките с подкрепата на програма „Култура” на Столична община изпълнява проект „София-Сердика-Средец-културна столица на Европа 2019. Принос към проучване и популяризиране на културното й наследство” с подцел „Приобщаване на учениците от втори клас към проблемите на КИН на столицата и страната”.
Проектът е първият по рода си в България, който превръща посетителите от пасивни зрители в активни участници при запознаването им с археологическото минало на българските земи. Проектът има за цел да запознае децата от втори клас на частните, общообразователните и специализираните училища в София с постоянната експозиция на най-стария музей в страната. Предвижда се децата да посетят музея и да бъдат запознати с постоянната му експозиция в рамките на 10-15 мин. След това ще бъдат поканени да изпълнят няколко лесни задачи, развиващи наблюдателността и познавателните способности в подготвената от нас тетрадка. Основните теми, развити в тетрадката, са: животът през праисторическата епоха, траките и Българската държава. Всяка тема е представена с по една задача, която да затвърди информацията от беседата. Предвидена е и страница за рисунка на експоната, направил най-голямо впечатление на ученика. Времетраенето на посещението ще бъде около 40-50 минути. Като подаръци от първото си посещение учениците ще получат грамота за успешно завършен първи урок по археология, значка на музея и тетрадката, която са попълвали, а най-активните сред тях и книги с историческа насоченост.
Проектът е подготвен от екип на НАИМ-БАН под ръководството на д-р Красимира Карадимитрова. Партньор е Нов български университет. Времетраенето му е в рамките на първия учебен срок на настоящата учебна година. Предвижда се музеят да бъде посетен от 1500 деца. Проектът е първи по рода си в страната и най-мащабният проект за посещение на ученици на археологическа експозиция.
Официалното откриване на тази подцел е планирано за 28.09.2011 г. от 11 часа в Централната зала на Националния археологически музей – БАН, пл. „Ат. Буров” № 1.
-
За нас
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Бележити личности
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
НАИМ
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Докторанти
Текущи проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите