Ново издание от поредицата Дисертации на НАИМ при БАН
06.12.2013
06.12.2013

Излезе от печат седмият том от поредицата Дисертации на НАИМ при БАН – „Типология и хронология на керамиката изработена на ръка от римския и ранновизантийския период (I – VI) в. на територията на България“ с автор д-р Сирма Александрова от НАИМ при БАН.
Темата за керамиката, работена на ръка на юг от Долен Дунав през римската и ранновизантийската епоха, до този момент е напълно неразработена. Долната хронологическа граница е определена от включването на изследваната територия в границите на Римската империя. В процеса на римското завоевание, както и в течение на тези 600 години, настъпват и етно-демографски промени, които влияят върху развитието на керамиката на ръка. Горната граница съвпада с края на Античността в югоизточните Балкани, белязана от реформите на император Ираклий (610 – 641 г.) в източната Римска империя и бъдеща Византия.
Изследването е съсредоточено върху територията на съвременна България поради желанието да се обхване в максимална пълнота непубликуваният материал, пръснат из музеите в цялата страна. Евентуалният пространствен избор в рамките на римската провинция Тракия или провинциите Мизия и Тракия би довел до силен дисбаланс в изворовата база, доколкото тези провинции обхващат територии от днешни Гърция, Турция и Румъния. Същевременно границите на двете провинции силно се менят през този шествековен период.
Целта на изследването е да се проследи развитието на съдовете, изработени на ръка, в рамките на посочените по-горе хронологически и пространствени граници. Задачите включват: изграждане на надеждна и отворена за допълване типология на въпросната група керамика; oптимално за момента събиране на целия публикуван материал; извеждане, доколкото е възможно, на етнокултурни и производствени характеристики на керамиката, изработена на ръка в римска и ранновизантийска Тракия.
Приложени са обичайните археологически методи: формално-типологичен, сравнителен, картографски и стратиграфски. Методи на статистическия анализ допълват изводите.
Книгата е билингва – на български и на английски. Материалът е систематизиран в 1398 каталожни номера, от които едва 17% са обнародвани. Каталожните номера съответстват на номерата на илюстрациите на съдовете. Томът е от 443 стр., съдържа 41 фигури, а рисунките са подредени в 136 табла.
-
За нас
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Бележити личности
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
НАИМ
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Докторанти
Текущи проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите
© 2023 Национален археологически институт с музей при БАН | Уеб дизайн