Ново издание от поредицата Дисертации на НАИМ при БАН
16.07.2014
16.07.2014

Обект на изследване са онези видове предмети от халколитната епоха в българските земи, които са били създадени с цел да бъдат използвани като въоръжение. В археологическата литература редица артефакти от този период са дефинирани като оръжия. Често се срещат определенията каменни боздугани, бойни брадви от камък, мед и рог, върхове за стрели и копия от кремък и кост, каменни и глинени „бойни топки“. В повечето случаи обаче тези видове предмети и особено проблемът за тяхната функция не са обект на специализирани изследвания. Липсват и обобщаващи проучвания по темата за въоръжението и въпросите, които тя поставя – особено по въпроса за възможни „военни“ конфликти през този ранен период от човешкото развитие.
Изследването се концентрира върху оръжия, предназначени за бой, и такива, които могат да имат както ловна, така и бойна употреба. Това включва анализ на всички видове предмети, за които в литературата е предполагана подобна функция (макар и в повечето случаи без конкретна аргументация).
Основните цели на изследването са три:
- Да се изясни кои видове предмети от халколита могат да бъдат действително разглеждани като специализирани оръжия;
- Да се определи, доколкото и когато е възможно, тяхната конкретна функция – бойна или ловна, т.е. да се отговори на въпроса дали може да се приеме съществуването на специализирано бойно въоръжение през тази епоха;
- Да се очертаят хронологическото развитие и/или регионалните специфики в разпространението на различните видове оръжия през халколита и съответно потенциалните възможности те да бъдат използвани както като културни индикатори, така и като източник на информация за евентуални въоръжени конфликти.
Хронологическите рамки на темата са естествено определени от предмета на изследване. Повечето от разглежданите оръжия се появяват именно през халколита (известен и като енеолит или каменно-медна епоха и обхващащ V хилядолетие пр. Хр.) и са сред характерните за епохата артефакти.
В териториално отношение работата се концентрира върху днешните български земи. Този избор е пряко свързан с предмета и целите на изследването. Именно на територията на съвременна България се очертават контактните райони между основните културни явления на Балканите през този етап от праисторията – явления, които намират най-ярък израз в обособяването на къснохалколитните културни комплекси Криводол-Сълкуца-Бубани хум Іа, Коджадермен-Гумелница-Караново VІ и Варна.
Изследването включва подробен преглед на различните видове артефакти, които могат да бъдат използвани като специализирани оръжия, като представя техните специфични характеристики, хронологическо развитие и териториално разпространение. Особено внимание е отделено на проблема за тяхната функция. В резултат от анализа на различните видове оръжия и тяхното разпространение е направен и опит за поглед отвъд самите артефакти и поставянето им в контекста на други данни, които дават възможност да се проследят възможни въоръжени конфликти през халколита.
Камен Бояджиев. Въоръжение през халколита в българските земи. (Дисертации, том 9), София, НАИМ-БАН. 2014 г. ISBN 978-954-9472-30-1. 231 стр., 44 обр., 6 карти.
-
За нас
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Бележити личности
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
НАИМ
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Докторанти
Текущи проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите
© 2023 Национален археологически институт с музей при БАН | Уеб дизайн