Излезе от печат детска книжка „Цар Самуил в битка за България”
06.11.2014
06.11.2014
Детската книжка „Цар Самуил в битка за България” е посветена на изложбата в Залата за временни изложби на НАИМ при БАН със същото име. Предназначена е за деца на възраст от 10 до 13 години. Тя си поставя за цел да поднесе по достъпен за децата начин информация за основните акценти и експонати в археологическата експозиция, да запознае подрастващите с основни събития, личности, термини и понятия, характеризиращи епохата на Самуил. С цел да предизвика по-голям интерес в детската аудитория в книжката, към текстовете по конкретните теми са предложени и 7 интерактивни игри.
Книжката се състои от 32 страници, които включват уводни думи, под формата на обръщение към читателите, изложение, организирано в 6 теми и заключение. Книжката съдържа още миниатюри от Манасиевата хроника и хрониката на Скилица – 5 на брой, фотографии на експонати от изложбата – 17 бр., 5 снимки на обекти, пряко свързани със събитията от епохата, 11 рисунки към текстовете и игрите в книжката и 1 карта. По-специфичните думи и термини са обяснени в отделни цветни полета отстрани на съответния текст.
Първата тема е озаглавена „Развитие на България през IX-X в.” и запознава читателите с основните насоки в развитието на Българската държава в предходния период, както и си поставя за цел да обясни причините за възникването на политическата криза при управлението на цар Петър. Втората тема е посветена на Самуиловия род. Основно място в съдържанието на текста заема третата тема „Битката за България”, която е развита в две подтеми: 1. Големите битки на българо-византийските войни; 2. Оръжието от епохата. Четвъртата тема разказва за личностите от епохата на Самуил, чиито имена са достигнали до нас благодарение на писмените извори и данните на сфрагистиката. Петата тема, озаглавена „Български средновековни центрове” дава кратки сведения за някои от най-големите и важни центрове на Първата българска държава. Последната, щеста тема разказва за годините след смъртта на цар Самуил и неговите наследници.
Детската книжка е израз на утвърждаването традицията на НАИМ при БАН да разработва образователни програми за деца. С тази книжка нейните създатели се надяват да предизвикат интереса и вниманието на детската аудитория не само към Самуиловата епоха, но да провокират и възпитат интерес към опазването и съхранението на българското културно-историческо наследство.
Автор на текстовете в книжката е д-р Галина Грозданова (Отдел Експозиции), художник е гл. ас. д-р Иво Чолаков (Секция за антична археология). Фотографиите са дело на Красимир Георгиев (НАИМ при БАН) и Методи Златков (Секция за средновековна археология). Консултант е директорът на НАИМ при БАН доц. д-р Людмил Вагалински.
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите
© 2024 Национален археологически институт с музей при БАН | Уеб дизайн