19.11.2016
Вече пета година Националният археологически музей организира обучителни проекти за ученици от първи до четвърти клас на столичните общообразователни училища чрез посещения, както на постоянната му експозиция, така и на временните му изложби. Проектите имат за цел да повишат степента на достъп на максимален брой млади жители на София до неформални форми на обучение и да събудят интереса им към изучаване на историята на града, в който живеят историята на страната ни.
Партньор в това ни начинание през 2016 г. за втори път бе Столична община, която финансира проекта „Когато София бе Сердика”. Този проект е логично продължение, както на археологическите проучвания на форумния комплекс на римския град от екип на НАИМ при БАН, така и на усилията на Столична община да направи тези достижения не само част от градската среда, но и да ги експонира и популяризира по начин, който откроява мястото на Сердика в системата на Римската империя. Целта му бе у участниците да се активизира интереса към проблемите на културното наследство и да спомогне за формирането на активна гражданска позиция за опазването и популяризирането на това наследство, както и да се издигне авторитета на археологията като наука. Стремежът ни бе също да допринесем за разнообразяване на културния живот на столицата и да бъде увеличен броя на столичани, участващи активно в него.
Проектът бе базиран на интерактивен урок и книжка-помагало. С тяхна помощ учениците от първи до четвърти клас и техните учители се запознаха с градоустройството и историята на Сердика чрез посещение на социализираните вече части от проведените през последните години разкопки в района на Ларгото и постоянната експозиция на НАИМ при БАН.
Сред темите на урока бяха: крепостната стена на града, уличната мрежа, обществени и частни сгради в укрепената част, монетосечене и търговия. Текстът на книжката бе ориентиран не само към преките участници, но и към семейната им среда.
Проектът се проведе от м. май до края на м. октомври и бе насочен към ученици предимно от нецентралните софийски райони като продължение на дългогодишните ни усилия непрекъснато да разширяваме кръга от посетители и приятели на музея. Ръководител на проекта бе гл. ас. д-р Красимира Карадимитрова. В проекта взеха участие 886 ученици от 46 класа и дванадесет училища от осем столични района. В проекта се включиха училища от райони Панчарево, Кремиковци, Банкя, Витоша, Красна поляна, Красно село, Средец, Възраждане. Един от най-големите успехи на проекта е обстоятелството, че независимо от отдалечеността и свързаните с това трудности по придвижването от 78 СОУ “Христо Смирненски” от гр. Банкя се включиха 115 ученици, от 83 ОУ “Елин Пелин” от район Панчарево – 65 ученици, а от 156 ОУ “Васил Левски” и 159 “Васил Левски” от район Кремиковци – 53 ученици, от 17 ОУ “Даме Груев” от район Красна поляна – 112 ученици. Заедно с учениците от район Витоша и Красно село броят на учениците, участвали в проекта и учещи извън централната част на София е 657.
Интересът към проекта, който надхвърли възможностите за включване в него показа, че избраният от НАИМ при БАН път за провеждане на мащабни образователни проекти за ученици от началния етап на общообразователните и частни училища е правилният избор за общуване с все по-взискателната млада публика във време на възраждане на интереса към родната ни история.
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите