17.02.2017
На 14 февруари беше открита Националната археологическа изложба “Българска археология 2016”. Тя се организира за десета поредна година от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките. Находките и богатият илюстративен материал в изложбата представят най-интересните резултати от проучванията през изминалия археологически сезон. Съорганизатори на юбилейната изложбата са 13 исторически и археологически музеи в страната.
На официалното откриване присъства президентът на Република България ген. Румен Радев, министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Спас Попниколов, министърът на туризма доц. д-р Стела Балтова, зам.-министър на културата проф. дфн Боряна Христова, посланикът на САЩ Н. Пр. Ерик Рубин, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова, директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров, дипломати и представители на чуждестранни културни институти в София и археологическата колегия.
На откриването бяха връчени ежегодните награди на журналисти за принос в опазването и популяризирането на археологическото културно наследство на България чрез средствата за масова информация. В категория Публикация в електронна медия (радио и телевизия) наградата получиха Мария Чернева (БНТ) и Петра Талева (БНР), а в категория Публикация в електронни медии (информационни агенции и интернет медии) наградата беше връчена на Thomas Dowsen.
В изложбата участват над 350 експоната, които илюстрират 18 обекта с различна хронология, обхващаща времето от ранната праистория до средновековието. Представени са обекти с дългогодишни проучвания (палеолитното находище в пещера Козарника, праисторическите селищни могили Юнаците и Провадия-Солницата, скалният комплекс Глухите камъни, черноморската колония Аполония Понтика, римските градове Деултум и Сердика, първата българска столица Плиска), резултати от спасителни археологически проучвания (праисторическото селище Дамяница), както и от археологическите разкопки на надгробните могили край Приморско и с. Изворово, Харманлийско.
Изключително впечатляващи са „златните акценти“ на Десетата Национална археологическа изложба. Златни апликации от конска амуниция от Приморско, златно мънисто от селищна могила Юнаците (един от най-ранните известни до момента златни предмети в Европа и в света), златни накити от селищна могила Провадия-Солницата, от надгробна могила до Изворово и от некропола на Аполония, златно копче от Плиска се отличават с високо професионално и художествено майсторство.
Постери, които представят кратка информация и снимков материал за близо 50 обекта помагат на посетителите да се завпознаят с контекста на откриване на показаните експонати, както и с резултати от редица други проучвания през 2016 г.
Изложбата може да бъде разгледана в зала Временни изложби на музея до 19 март 2017 г.
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите