14.04.2017
На 5 април 2017 г. в гр. Вадуц в Националния музей на Княжество Лихтенщайн (http://www.landesmuseum.li/), беше открита изложба „Християнско изкуство от България“, организирана от Националния археологически институт с музей при БАН, съвместно с Посолството на Република България в Берн, Националния музей на Княжество Лихтенщайн и почетния консул на Република България в Княжество Лихтенщайн.
Това е втората самостоятелна изложба с насоченост към християнското изкуство, която Националния археологически музей организира след представянето миналата година във Клостернойбург, Австрия. Изложбата показва експонати на християнското изкуство от IV до XIX в. от България и запознава европейската публика с основни аспекти от историята на възникването и утвърждаването на християнската религия в българските земи, в широките хронологически рамки между IV-XIX в. Сред основните задачи е популяризиране ролята на България и българското културно-историческото наследство като част от общоевропейското християнско изкуство и ценности, които се развиват във взаимодействие с философията и ценностите на християнската религия, да се покаже как през различните исторически периоди тази религия по различен начин отговаря на потребностите на българската държава, българското общество и отделните индивиди.
Специални гости на тържественото откриване на изложбата бяха Принцеса Софи фон унд цу Лихтенщайн и Симеон Сакскобургготски, придружаван от съпругата си Маргарита Гомес-Асебо и Сехуела Сакскобургготска. Присъстваха и представители на новоизбраното правителство на Княжество Лихтенщайн, депутати, изтъкнати представители на научните и културните среди, бизнеса, приятели на България, представители на българската общност в Княжество Лихтенщайн и Конфедерация Швейцария, заместник-кмета по направление “Култура, образование, спорт и превенция на зависимости” на гр. София, доц. д-р Тодор Чобанов, както и почетния консул на Република България за кантон Цюрих, г-н Феликс Фишер.
Изложбата беше открита от проф. Райнер Фолкоммер, директор на Националния музей на Лихтенщайн и от посланика на Република България в Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн, д-р Меглена Плугчиева.
Приветствия отправиха чл.-кор. проф. д.и.н. Васил Николов, заместник-председател на БАН, г-жа д-р Ренате Волвенд – Президент на Фондацията за Националния музей на Княжество Лихтенщайн и д-р Хелмут Шверцлер, почетен консул на Република България в Княжество Лихтенщайн.
-
За нас
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Бележити личности
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
НАИМ
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Докторанти
Текущи проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите