17.01.2018
Националният археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН) има удоволствието да Ви покани на публичната лекция на проф. д-р Ернст Перницка от Curt-Engelhorn-Zentrum Archäometrie, Mannheim (http://www.cez-archaeometrie.de/) и Institut für Geowissenschaften, Universität Heidelberg (http://www.geow.uni-heidelberg.de/).
Лекцията е на тема “Production and Distribution of Gold in Prehistoric Europe“ и ще се проведе в Заседателната зала на НАИМ при БАН, София, пл. „Атанас Буров“ № 1 (срещу Президентството) на 30 януари 2018 г. (вторник) от 16.30 ч.
Въпреки че в природата златото се открива основно в самородна форма, то започва да се използва сравнително късно в праисторията – след медта и оловото. Този феномен, както и неговите възможни обяснения, ще бъдат дискутирани след кратко представяне на появата на металургията.
В резултат на откриването на Варненския халколитен некропол археолозите са заинтригувани от ранната, и въпреки това толкова очевидна връзка между технология (особено металургията с множество и открояващи се находки), и данните за високото социално положение на починалите и богатството на гробните дарове. Изключителните златни находки са изследвани в рамките на дългогодишен българо-немски научен проект, благодарение на който стана възможно да се придобие детайлна информация за хронологията и металургията на този погребален обект, които ще бъдат представени в лекцията.
Ще бъде представен и преглед на данните за производство на злато и методите за пречистването му, както и съществуващите съвременни методи за анализ. Именно на такива анализи почиват опитите да се свържат древните златни предмети с геоложките рудни депозити. Възможносттите и ограниченията/ недостатъците на този подход също ще бъдат разгледани. Пример в това отношение са златните инкрустации върху Небесния диск от Небра, където е представена най-ранната астрономически вярна карта на нощното небе, които могат да се свържат със златните депозити в Корнуол.
Откриването на къснобронзовия златен рудник Ада Тепе в югоизточна България предлага възможността да преразгледаме въпроса за произхода, като търсим златни артефакти, които да отразяват състава на златото произвеждано в мината. На последно място, наскоро беше изказано твърдението, че Микенско злато може да бъде иденнтифицирано в южна Бавария. Въпреки това, чрез химически анализи може да се покаже, че златото открито в Бавария е съвременно.
Професор Перницка е научен директор на Curt-Engelhorn-Zentrum Archäometrie, Mannheim, както и преподавател в Institut für Geowissenschaften, Universität Heidelberg. Повече информация за него можете да намерите тук (https://www.researchgate.net/profile/Ernst_Pernicka) и тук (https://de.wikipedia.org/wiki/Ernst_Pernicka).
-
За нас
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Бележити личности
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
НАИМ
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Докторанти
Текущи проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите