20.03.2018
НАИМ при БАН ще бъде домакин на срещата на Европейския археологически съвет и на международен симпозиум на тема „Управление на културното наследство“
От 21 до 23 март София ще бъде домакин на среща на Европейския археологически съвет (ЕАС) и на международен симпозиум на тема Управление на културното наследство. Форумът ще се проведе по покана на Националния археологически институт с музей (НАИМ) към БАН и ще доведе в България представители на ЕАС от над десет европейски страни.
На 22 март по време на срещата на ЕАС в хотел Арена ди Сердика България ще бъде приета за пълноправен член на съвета. Тя ще се присъедини към останалите 29 члена (вижте списък на членовете в края на съобщението) и ще стане част от голямо европейско археологическо семейство, посветило се на три основни дейности: обмен на информация между членовете относно стандартите и най-добрите практики в управлението на културното наследството, предлагане на съвети и насоки в тази област и разработване на стратегии за управление на археологическото наследство въз основа на професионалния опит на страните-членки.
„Присъединяването на България към ЕАС е изключително важно събитие. То е признание за нас като държава с дълбоки традиции в археологията и същевременно ни нарежда до държави, които са модел за подражание в управлението на културното наследство и опазването му за обществото,“ сподели доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН. „Щастлив съм, че ЕАС прие поканата ни да гостува в България в момент, в който ние имаме нужда от добрия пример на другите европейски нации при решаване на въпроси, свързани с опазването на нашето българско културно наследство. Очаквам с нетърпение конференцията, на която учените ще представят своя добър и лош опит, от който ние като държава можем да се поучим,“ допълни доц. Вагалински.
Срещата на ЕАС ще премине в конференция за управление на културното наследство, в която ще вземат участие учени от 14 държави. Те ще споделят опита на страни като Швеция, Унгария, Великобритания, Холандия, Естония, Шотландия, Австрия, Чехия и др. България ще бъде представена с доклади на доц. Людмил Вагалински и Надежда Кечева от Националния археологически институт с музей към БАН.
За повече информация вижте ПРОГРАМАТА на конференцията.
Европейският археологически съвет е основан през 1999 г. като демократична мрежа от ръководители на национални служби, отговорни по закон за управлението на археологическото наследство в държавите-членки на Съвета на Европа. Мисията му е да подкрепя управлението на археологическото наследство в Европа.
Целите и задачите на съвета са:
- да насърчава обмена на информация и сътрудничеството между органите, натоварени със закон, с управлението на археологическото наследство на страните от Европа;
- да предоставя на институциите за управление на археологическото наследство форум за обсъждане и обмен на информация;
- да подпомага работата по общите цели и да действа като орган за мониторинг и консултации по всички въпроси, свързани с управлението на археологическото наследство в Европа (особено във връзка с Европейския съюз и Съвета на Европа);
- да популяризира управлението, защитата, научното тълкуване, публикуването, представянето и общественото удоволствие и разбиране на археологическото наследство в Европа;
- да наблюдава и да действа за благосъстоянието на археологията в Европа.
Членове на ЕАС
Австрия, Албания, Белгия, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Литва, Латвия, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Турция, Великабритания и България (считано от 22 март 2018 г.)
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите