18.05.2018
Изложбата „Злато и бронз“ е посветена на бронзовата епоха и показва представителна част от колекциите на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН), Националния исторически музей – София (НИМ) и Регионалния исторически музей – Шумен (РИМ Шумен). НАИМ при БАН участва в изложбата с находки от благородни метали и предмети от бронз и камък, както и с медни слитъци. В изложбата могат да се видят колективната находка от надгробна могила № 3 при с. Изворово, община Харманли, от средната бронзова епоха – златна огърлица и бронзова кама с халка от електрон, сребърните спираловидни висулки, част от гробен инвентар, открит в надгробна могила при Мадара, както и от надгробната могила до гр. Стралджа, златната торква от района на Поморие, каменни калъпи за отливане на разнообразни бронзови предмети от Побит камък, каменен скиптър от Главан и др. В изложбата са представени и медните слитъци, като суровина за производството на бронзови изделия, открити в района на Семерджиево, Русенско, както и част от колективната находка от бронзови брадви и бронзови сърпове, от Върбица, Плевенско.
НИМ представя находката от района на Рупите от ранната бронзова епоха, както и част от предметите от проучванията на некропола при с. Дъбене. От собствения фонд на РИМ Шумен са представени накити - златна торква и обеци с крушовидна форма, открити случайно на Шуменското плато на могилата Елдъз табия, използвана за укрепление през Руско-турските войни. Изложен е и сребърният накит от Мадарското плато от края на бронзовата епоха и началото на ранно желязната епожа.
Изложените слитъци, калъпи, сечива, оръжия и накити илюстрират развитието на обществото, металургията и търговските контакти през бронзовата епоха, като те са съпътствани и от мултимедийно представяне и 3D възстановки.
Експозицията в РИМ Шумен представя част от изложбите „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха“ и „Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа“, показана в Музея за история на изкуството във Виена, по международен проект между НАИМ при БАН и Института за ориенталска и европейска археология при Австрийската академия на науките.
Изложбата е част от програмата на събитията в Европейската нощ на музеите, които НАИМ при БАН и РИМ Шумен организират съвместно. Тя ще бъде открита на 19 май 2018 г. и ще бъде отворена за посещение до 10 юли 2018 г.
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите