18.05.2018
Посолството на Република Азербайджан в Република България (http://sofia.mfa.gov.az/), Института за археология и етнография към Азърбайджанската национална академия на науките (http://www.arxeologiya.az/) и Националният археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН) имат удоволствието да Ви поканят на откриването на постерната изложба „Археологическо наследство на Азербайджан“.
Изложбата представя някои от най-интересните и важни откритията от проведените археологически проучвания в Азърбайджан след 1991 г. В последните години в Азърбайджан, в резултат на държавна подкрепа, са проучвани интересни археологически обекти от различни периоди, в партньорство с много чуждестранни научни изследователски центрове.
Кавказкият регион е разположен между Каспийско и Черно море, Европа и Централна Азия, с надморска височина от средно 5000 м. Известен е с две много големи планински вериги: Голям Кавказ на север и Малък Кавказ на юг.
Азърбайджан заема стратегическата, по-голяма централна част от Южен Кавказ, която обхваща долините по течението на реките Кура и Араз в Южен Кавказ и част от Голям и Малък Кавказ.
Азърбайджан е регионът, където са се появили ранни цивилизации и археологически култури. Селища, крепости, останки от древни градове, образци на материалната култура и други паметници в района потвърждават съществуването на ранни човешки популации, праисторически производителни общности, поява и развитие на древни, антични и средновековни държави, които са оставили незаличими отпечатъци в историята на Средния Изток и Южнокавказкия регион и са богатство не само за Азърбайджан, но и цялото човечество.
В резултат на дългогодишни археологически разкопки на азърбайджанските археолози, артефактите потвъждават, че в Азърбайджан са едни от най-древните селища и ранни цивилизации в света.
Според откритията от археологическите проучвания, проведени в пещарата Азих в района на Нагорен Карабах, древните хора са населили Азърбайджан преди около два милиона години. Ранни земеделски селища и надгробни могили от периода на неолита, бронзовата епоха, антични и средновековни градове, и т.н. се разкопават и проучват.
Официално откриване на изложбата ще бъде на 21 май 2018 г. (понеделник) от 18:30 ч. в Националния археологически музей.
От 17.00 ч. на 21 май 2018 г., (понеделник) в Заседателната зала на НАИМ при БАН, София, пл. „Атанас Буров“ № 1 (срещу Президентството). ще бъде представена публичната лекцията на проф. д-р Маиса Рахимова, директор на Института за археология и етнография към Азърбайджанската национална академия на науките на тема „Археологически проучвания в Азербайджан“.
Днес Република Азърбайджан е една от най-динамично развиващите се страни в пост-съветското пространство. Бързо развиващият се икономически потенциал на Азърбайджан осигурява възможности за разширяване на научните интереси, включително в областта на археологията.
Увеличеният обем на теренна работа през последните години позволява на археолозите да придобият значителни по обем нови артефакти за решаване на много важни исторически и археологически проблеми от палеолита до късносредновековната епоха. Проучени са обектите от палеолита: пещерата Газма в Нахичиван, Йейранхел в район Акстрафа , и пещерата Бузеир в района на Лерик. Гобустанската група паметници, с техните уникални петроглифи още остава един от най-важните обекти за изследване в областта на късния палеолит и мезолита в Азърбайджан.
Разкопките включват още теренни проучвания на ранните земеделски селища в района на р. Средна Кура. Това място е известно със своит еобекти от палеолита и халколита на културата на ранните земеделци Шумутепе. От 2008 г., широкомащабни разкопки започват на неолотното селище Гойтепе, в района наТовуз,един от значимите обекти в Азърбайджан. Важно е да се отбележи, че неолитните и халколитни селища в района на Муган от V-IV хил. пр. Хр, отнесени към селищата тип Аликемектепе, притежават специфични особености, ясно видими в керамиката. Най-мащабните по площ разкопки се провеждат в района на античното селище Полтепе до Уч тепе в района Зайнабад; археологически разкопки на столицата на кавказка Албания Кабала (Габала). Проучванията в района на Габала потвърдиха, че градът е имал градски облик още от IV в. пр. Хр. Лекцията също така се фокусира на разкопките на апостолическата църква на Св. Елисей, една от най-старите църкви в Кавказ, в Киш, в района на Шеки, на християнската църква в Лакит в района на Кашки, долината Мил, халколитното селище на Камил тепе в района на Агабади и др.
Международните експедиции в Азърбайджан допринасят не само за изучаването на националните археологически обекти, но също така и за тяхното популяризиране по света. С подкрепата на международните експедиции, археологическите обекти в Азърбайджан се проучват интердисциплинарно.
Повече информация за проф. Рахимова можете да намерите тук (http://m.science.gov.az/en/forms/doktora-nauk-instituta-arheologii-i-etnografii/198).
Двете събития са посветени на 100-годишнината от създаването на Азърбайджанската демократична република.
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите