02.01.2019
Излезе от печат дванадесети том от поредицата Дисертации на НАИМ при БАН – „Населението на Южна България VI-IX в. (по археологически данни)“ с автор гл. ас. д-р Галина Грозданова (НАИМ при БАН).
Дисертацията е защитена през 2012 г. в СУ „Св. Кл. Охридски”, и сега се издава с някои корекции и допълнения. Изследването обхваща земите между Стара планина, Родопите, Черно море и долината на р. Струма. Представен е опит да се систематизират резултатите от археологическите проучвания в днешните южнобългарски земи и да характеризира културната среда в периода на прехода от късна античност към средновековие. Изследват се структурните промени в основните компоненти на материалната култура: селища и некрополи. Проблемът за населението се поставя с оглед въпросите за континуитета и дисконтинуитета и всички свързани с тях процеси: на миграцията, акултурацията или други форми на влияние, поставени във възможно най-конкретизирана археологическа среда. Част дискусията засяга съдбата на късноантичния град и в каква степен неговото наследство е фактор за непрекъснатост на историческите процеси.
Актуалното състояние и степента на анализ на проучванията изискват проблема за населението в Южна България да се постави кардинално – дали изобщо тези земи са обитавани в периода от края на VI–IX в. Едва на следващ етап следва да се изследва въпросът за етническата и демографската характеристика на това население. Анализират се факторите, които пораждат проблема с идентификацията на материалната култура и се проучва генезиса на процесите в ранновизантийската епоха. Решение на проблема с липсата на прецизна хронология на ранносредновековните селища и некрополи – не само абсолютна, но и относителна, се предлага чрез анализ на керамиката и металните находки.
Онлайн версията (със свободен достъп) е достъпна на адрес http://series.naim.bg/index.php/Dissertations, откъдето можете да я свалите като pdf файл.
Галина Стефанова Грозданова. Населението на Южна България VI-IX в. (по археологически данни). (Дисертации, том 11). НАИМ при БАН. София, 2018. ISSN 2603-3100 (online), ISSN 2603-3097 (print), ISBN 978-954-9472-66-0 (print),ISBN 978-954-9472-67-7 (online). 538 стр., 159 табла, .12 карти, 13 таблици.
-
За НАИМ
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
Структура
Научен секретариат
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Млади учени
Докторанти
Проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Академичен семинар
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Образование в Музея
Музейни инициативи
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите