23.10.2019
Националният археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН) има удоволствието да Ви покани на публичната лекция на д-р Алесандра Ричи от Университета Коч в Истанбул (https://www.ku.edu.tr).
Лекцията е на тема “Пласт по пласт: Градска археология от византийския период и патриаршеския манастир на Сатир“ и ще се проведе в Заседателната зала на НАИМ при БАН, София, пл. „Атанас Буров“ № 1 (срещу Президентството) на 31 октомври 2019 г. (четвъртък) от 16.00 ч.
Д-р Алесандра Ричи ще представи теренните проучвания, изследователската работа и проекта за археологически парк в Кючукали, в малоазийската част на Истанбул, на брега на Мраморно море.
Константинопол като център на империята неизбежно е виждан в очите на своите съвременници като център на власт, поглед, който намира потвърждение в произведенията на изкуството и архитектурата, които създават дълготрайно и добре уредено историографско наследство. От една страна археологията само частично отразява значението на града със спасителна или превантивна археология, която представя многобройните предприемачески дейности в съвременен Истанбул. В резултат многобройни части от византийския град са разкрити, какъвто е случая с пристанището на Теодосий (спасителните проучвания на Йеникапъ Мармара). Обаче, поради естеството на превантивната археология е налице натиск и ограничения във времето, които правят разкопките, обработката на информация и систематичните публикации предизвикателство.
Лекцията се фокусира върху теренните проучвания, изследователската работа и проекта за археологически парк, който се осъществява в азиатския хинтерланд на византийския Константинопол. Обектът се намира в съвременния квартал Кючукали, в близост до брега на Мраморно море, срещу архипелага на Принцовите острови. Археологическите останки от византийския период там са били видими отдавна, но никога не са били обект на редовни поручвания. Теренните проучвания в Кючюкали позволиха обектът да се идентифицира с манастира на Сатир, построен от патриарх и по-късно светец Игнатий, по време на повторното му оглавяване на патриаршеския престол между 869–877 г.
Ще бъде представена архитектурата на обекта, както и находки, с оглед техния археологически контекст. Интерпретацията ще включва анализ на агиографските текстове и други извори, отнасящи се до манастирския комплекс. Размисли за материалната култура на обекта, като характерни конструктивни практики, декорация, както и функционирането на комплекса ще бъдат засегнати. В заключение, манастирът на Сатир ще бъде разгледан с оглед по-широкото политическо и културно влияние на Константинопол през средновизантийския период и на империята, през първата фаза на своето съществуване. Втората и финална фаза на комплекса през късновизантийския период също ще бъде засегната.
Повече информация за д-р Алесандра Ричи можете да намерите тук (https://ku.academia.edu/AlessandraRicci).
-
За нас
За НАИМ-БАН
Годишни отчети
Бележити личности
Ръководство
Съвети и комисии
Нормативна уредба -
НАИМ
Научни звена и отдели
Обслужващи звена
Докторанти
Текущи проекти
Инициативи и дейност на НАИМ-БАН
Археологически разкопки -
Eкспозиция
Галерия
Постоянна експозиция
Временни експозиции
Музеят като институция и изследователски център
Сградата на Музея
Цени на билети и работно време -
Издания
Археология
Годишник на Националния археологически музей
Дисертации
Известия на Националния археологически институт
Интердисциплинарни изследвания
Нумизматика, сфрагистика и епиграфика
Разкопки и проучвания -
Studia Praehistorica
Археологически открития и разкопки
Каталози
Научни публикации
Отделни издания
Периодика
Периодика (URL)
Плиска-Преслав
Поредици
Приноси към българската археология
Хелис -
Новини
Новини
Обяви
Конкурси
Профил на купувача (до 15.04.2016 г.)
Профил на купувача (след 15.04.2016 г.)
Електронни обществени поръчки след 13.06.2020 г.
Контакти
Контакти
Как да стигнем до НАИМ-БАН
Азбучен лист на служителите