Начало Новини Новини Постерната изложба „Доспехите на тракийските воини“ гостува на гр. Казанлък!
2024-08-12

Постерната изложба „Доспехите на тракийските воини“ гостува на гр. Казанлък!

Като част от културната програма в рамките на Празниците в долината на тракийските царе в гр. Казанлък на 19 август (понеделник) от 17:30 ч. в Културно-информационния център на ул. „Искра“ № 4 ще бъде открита постерната изложба „Доспехите на тракийските воини“.

Тя е създадена в рамките на Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ (ННП „Българистика“) от отдел "Експозиции" на НАИМ-БАН. Куратори: гл. ас. д-р Миглена Стамберова и гл. ас. д-р Калоян Праматаров. Фотография: Миглена Райковска, Красимир Георгиев. Карти: Радослав Александров. Езикова редакция на английски език: Орлийн Макилфатрик. Дизайн: Studio Frank.

Изложбата обединява шестнайсет постера, представящи богатството, многообразието и майсторството при изработването на отделни типове тракийско нападателно, защитно и парадно въоръжение. Основни акценти в нея са предмети от представителните воински гробове при с. Мезек, Хасковско, Могиланската могила, гр. Враца, „Голямата могила“ край селата Маламирово и Златиница, Елховско, каменната гробница от Аджигьол, Южна Румъния, въоръжението от могилата Голямата Косматка, в която символично е бил погребан царят на одрисите – легендарният Севт III, богатият инвентар от могилното погребение при с. Долна Козница, Кюстендилско и могилата Светицата край гр. Шипка. Предметите носят информация за военното дело на траките и за погребалните обреди на техния аристократичен елит. Те демонстрират технологичното майсторство на тракийските торевти и ювелири, отразяват религиозните вярвания, митологичните представи и естетическите възприятия и предпочитания на тракийското общество.

Постерите представят резултатите от изложбата „Доспехите на тракийските воини” – една от най-големите и значими временни изложби, организирани в последните десетилетия в България. Тя бе представена в Зала Трезор на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ – БАН) в периода 21 април 2022 г. – 29 януари 2023 г. Изложбата бе резултат от съвместен научен проект на НАИМ – БАН и Софийски университет „Св. Климент Охридски“ , за комплексно изследване на тракийско защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Тракия. В нея взеха участие 21 музея от България и два чуждестранни музея от Румъния: Национален исторически музей в Букурещ и Музей за история и археология в Тулча. В рамките на изложбата бяха представени над 120 експоната.

Изложбата ще бъде достъпна за жителите и гостите на града до 30 септември.