За девета поредна година Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките организира Националната археологическа изложба “Българска археология 2015”. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 15 исторически и археологически музеи в страната, които участват с находки от своите фондове.
На откриването присъстваха заместник-министърът на културата доц. д-р Бони Петрунова, заместник-кметът на София с ресор „Култура, образование и спорт" д-р Тодор Чобанов, проф. дбн Димитър Иванов, научен секретар в БАН, направление „Биомедицина и качество на живот” и „Биоразнообразие, биоресурси и екология”, доц. д-р Йоана Спасова-Дикова, научен секретар в БАН, направление „Културно-историческо наследство и национална идентичност” и “Човек и общество”, доц. д-р Мартин Иванов, секретар по духовност, култура и национална идентичност на Президента на Републиката, дипломати и представители на чуждестранни културни институти в София, археологическата колегия и много посетители.

На откриването бяха връчени и ежегодните награди на журналисти за принос в опазването и популяризирането на археологическото културно наследство на България чрез средствата за масова информация. В категория
Публикация в електронна медия (радио и телевизия) наградата получи Мария Чернева (БНТ), а в категория
Публикация в печатна медия (вестници и списания) наградата бе присъдена на Виолета Цветкова (вестник "Труд"). В категория
Публикация в електронни медии (информационни агенции и интернет медии) наградата получиха Паолина Семкова, Ивайло Дернев, Димитър Семков (новинарски сайт "Под тепето").
Изложбата представя над 260 експоната от общо 24 обекта, илюстриращи различни като вид и хронология обекти, от ранната праистория до средновековието. Сред тях са както широко познати обекти с дългогодишни проучвания, като например палеолитното находище в пещера Козарника, праисторическият солодобивен център Провадия-Солницата, черноморската колония Аполония Понтика, римските градове Деултум и Сердика, скалният град Перперикон и други, така и обекти, предмет на мащабни спасителни проучвания по някои от основните държавни инфраструктурни проекти – неолитното селище при Мурсалево, къснобронзовото селище и късноантичният некропол при Северната скоростна тангента на София, античната вила до с. Драговищица, Костинбродско, късносредновековният некропол на Западната дъга на Софийския околовръстен път.

Някои от най-впечатляващите находки са два почти идентични свастиковидни каменни амулета от раннонеолитните селища Мурсалево и Слатина, керамична „дрънкалка“ с врязани знаци от халколитното селище Аврен, погребален венец с позлатени листа от некропола на Аполония Понтика, колективна находка от близо 3000 сребърни римски монети от Сердика, фрагмент от римска военна диплома от вилата при Драговищица, богатата колекция от накити (пръстени, обеци, висулки) от късносредновековния некропол на Западната дъга на Софийския околовръстен път.
Активните проучвания през 2015 г. са илюстрирани и чрез постери за над 50 обекта.
Изложбата ще може да бъде посетена до 10 април 2016 г.